yukarı
 

Notlar

PHP / Php 7

PHP 7.0’DAN NE KALDIRILDI?
 1. MYSQL:
  Orijinal MySQL uzantıları PHP 5.5’de terk edilmişti. mysql_connect()mysql_query() gibi fonksiyonlar kullanıyorduk. Artık tüm veritabanı operasyonları için gelişmiş MYSQL – MySQLi veya PDO bağlantılarının kulllanılması tavsiye ediliyor. Eğer PHP 7 kullanmaya başladıysanız (yoksa en kısa sürede başlamalısınız), bu eklenti tamamen kaldırıldığı fark etmişsinizdir. Eğer MySQL eklentisini kullanmak istiyorsanız, https://pecl.php.net/ adresinden bulabilir ve kurulum yapabilirsiniz. PECL, PHP uzantıları için bir depodur. Geliştirme için kullanılan ve bilinen tüm eklentileri barındırır.
 2. POSIX REGEX FONKSIYONLARI:
  PHP bazı regular expression metinler için belirli fonksiyonlar sunar – POSIX Regular fonksiyonları ve PERL Style Regular Expression. PHP 7 ile ereg()ereg_replace()split() gibi POSIX fonksiyonlarını kullanamazsınız; ama onun yerine PERL uyumlu Regex(PCRE) fonksiyonlarını, yani preg_match()preg_replace()preg_split() kullanabilirsiniz. Eğer hala POSIX REGEX fonksiyonlarına uygulamanızda ihtiyaç duyuyorsanız, https://pecl.php.net/adresinden temin edebilirsiniz.
 3. ALTERNATIF PHP ETIKETLERI:
  PHP 7’de, ASP etiketleri olan <% %> veya <%= %> ve HTML script etiketleri olan <script languages=”php”></script> kullanamazsınız.
 4. NEW ILE REFERANSA GÖRE ATAMA YAPMA:
  Bu PHP 7 ile artık geçerli değildir. $car =& new Car(); Bu PHP 5’te de gerçekten gerekli değildi; çünkü nesneler her zaman referansa göre yaratılır.
 5. KONFIGÜRASYON DOSYALARINDAKI YORUMLAR:
  Bunun kullanımına PHP 5.3’te karşı çıkılmıştı; ama PHP 7 ile artık .ini dosyalarınızda ‘#’ işaretinin kullanımı tamamen kaldırıldı. Kullanılması gereeken karakter artık noktalı virgül ‘;’.
 6. PASSWORD_HASH()’TEKI SALT OPSIYONU:
  password_hash() ‘teki salt opsiyonun kullanımına da artık yazılımcıların güvenli olmayan hash yaratma olasılığı göz önünde bulunudurularak karşı çıkılıyor.

Buradan daha fazlasını öğrenebilirsiniz: https://wiki.php.net/rfc/remove_deprecated_functionality_in_php7

Yani PHP 7’de bu kaldırıldı; ancak yeni özellikler neler? İşte bunlar PHP 7 ile gelen yeni özellikler:

Uzay Gemisi Operatörü <=>
Uzay gemisi operatörü (birleştirilmiş kıyaslama operatörü olarak da geçer) iki ifadeyi kıyaslamak için kullanılır. Soldaki ifade sağdakinden küçük olduğu zaman -1, 0, or 1 değeri döner. Bu fonksiyon ayrıca metin ifadeleriyle de çalışır. Bu genellikle callbacklerde sıralama değerleri için kullanılır.

$a = 6; $b = 8, $c = 6
echo $a <=> $b ; // 1
echo $b <=> $a; // -1
echo $a <=> $c; // 0

$a = “a”; $b = “”, $c = 6
echo $a <=> $b ; // 1
echo $b <=> $a; // -1
echo $a <=> $c; // 0

Null Birleştirme Operatörü ??
Null birleştirme operatörüyle, isset() fonksiyonu kullanmanıza gerek yoktur. Eğer null değilse ilk operandı, yoksa sonuncuyu döner. Bu yeni özellikle değerleri ayrıca zincirleyebiliriz. Soldan başlayarak sadece null olmayan ilk değeri döner. Hatırlatma, bu PHP’deki sadece null değerler için kullanılır, boş metin ifadeleri için değil.

$food = $_GET[‘food‘] ?? ‘Eba‘;
echo $food; // if $_GET[‘food’] is null echo’s Eba;

// chain null coalescing
$favourite_food = ‘Garri‘;
$my_food = $null ?? $favourite_food ?? ‘Eba‘;
echo $my_food; // Garri

define() İle Dizi Sabitleri Tanımlamak 
Dizi sabitleri artık define()ile tanımlanabilir. PHP 5.6’da, bu sadece const değeri kullanılarak yapılabiliyordu.

define(‘COUNTRIES’, [
‘Nigeria’,
‘Ghana’,
‘South Africa’
]);
echo COUNTRIES[1]; // outputs “Nigeria”

 

Kaynak: https://www.onurgoker.com/derinlemesine-php-7-0-incelemesi/

volkan çelik ven web tasarım facebook volkan çelik ven web tasarım twitter volkan çelik ven web tasarım instegram volkan çelik ven web tasarım google+ volkan çelik ven web tasarım youtube

Yandex.Metrica